Normalleşme Sürecinde İnternet cafeciler

28 Mayıs 2020 de kapatılan işyerlerinin açılması ile alakalı Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklama sonrası meslektaşlarım arasında yaşanan gelişmeler ve gündem hakkındaki görüşlerim.

Arkadaşlar dün akşam malum açıklama yapıldı, bu açıklama ile beraber sizcede bazı sorgulamamız gereken noktalar yok mu?

1-Açıklama sizce neden net değildi, kapatılırken tüm sektörler net ifade edilmesine rağmen, açılırken neden iş bu şekilde ikilemde kaldı?

2- Açıklamadan sonra neden hiçbir sektör sorgulamadan kabul edip, kahveci dükkanını açıp temizleye başlamışken, diğer kafeler pes salonları dahil pazartesi için hazırlıklara başlamışken (kendi mevkimde) biz o dakikadan itibaren neden açılacakmıyız biz varmıyız diye sorgulamaya başladık? Neden bizde bazı odaların yaptığı mjla bilgilendirme gibi ( bence kararın net olmamasına rağmen yapılması gereken buydu) müşterilerimizi pazartesi açılacağız diye bilgilendirme yapmıyoruz sayfalarımızda?

3- Açıklama ve genelge arasında bu kadar zaman olması normal mi sizce? Bugün cuma, dükkanını açılışa hazırlaması gereken esnaf, yarın ve pazar günü kısıtlama varken, hiçbirşey bilmeden nasıl pazartesi dükkanını açacak? Neden genelge hemen yayınlanmıyor, Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamanın altının boş olması mümkün olabilirmi? Tabiki olamaz, bu nasıl bir nabız yoklamadır ? Sizce bu yoklamadan başarılı çıktık mı? Bazı odaların yaptığı gibi bizde o dakikadan itibaren sorgulamak yerine tüm müşterilerimize haber vermeli, açılacak gibi hazlık yapmalı, açılmayacaksak bile bu toplu hareketimizle bir mesaj vermeliydik.

4-Şimdi akşam saatleri geldi mesai saati geçti, bugün açıklama gelmez, genelge yayınlanmaz ise, bu esnaf iki gün kısıtlama varken nasıl dükkanlarını hazırlayacak? Sizce bu kadar mantıksız bir uygulamanın altında başka birşeyler olabilirmi?

5-Bence ve en önemlisi, o kadar yetkili insan, oda başkanından Kaymakamına, Valisinden en kıdemli dediğimiz basın mansubuna kadar, Bir işi net şekilde öğrenecek ve millete açıklayacak kapasitede değilmiymişiz? Bu işi öğrenmek bu kadar zorsa, bu en alttan üste giden bu kamu düzeninin kendini sorgulaması gerekmezmi?

ve son olarak, çok doluyum ve gerçekten eğer nabzımız yoklanıyor, tepkimiz ölçülüyorsa, bilinki sınıfta kaldık arkadaşlar, artık açılacaksakta , o kadar kabullenmiş ve sorgular durumdaydık ki, şu saatten sonra yetkililer bizi bir süre daha oyalayıp ve belki en son açılacaklar listesine yazacaklar.

BENCE DÜNDEN BU YANA YANLIŞ YAPTIK, AÇILMAYACAKSAKTA AÇILACAK GİBİ HAREKET ETMELİ BU HABER O ŞEKİLDE YAYMALIYDIK.

Ha birde “yok, ankarayı aradım, yok bilmem şu kurumu aradım, yok şunla görüştüm” deyip bizimde duygularımızla oynamayı bırakın artık,net bilgisi olan varsa çıkartsın belgesini koysun, yoksa bu kaldığımız sınavı oturup adam gibi değerlendirelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.